Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Otomobilinizin garanti kapsamında kalması için üreticilerin mutlak suretle yapılması gerektiğini belirttikleri işlemdir. Yakıt tasarrufu, uzun motor ömrü ve performans sürekliliği için periyodik bakımlarınız önem arz etmektedir. Örneğin, periyodik bakımları zamanında yapılmazsa yağ özelliğini yitirir ve katılaşmaya başlar. Metal yüzeylerde yeterli yağlama sağlanmazsa yüksek ısıdan motor parçaları zarar görür tamiri mümkün olmayan sonuçlar doğurur ve otomobilinizin motorunu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Tüm bunların dışında üreticiler triger seti, bujiler, mazot filtresi, şanzıman yağı gibi parçaların 4 yılda bir değişmesi gerektiğini de belirtmişlerdir.

Periyodik Bakımda Neler Değişir?

  1. Motor Yağı

Motor yağı, motorun parçaları arasında kaygan bir yüzey oluşturarak güçlü ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratır. Motor yağının kalitesi ve miktarı sürtünmeyi engelleyeceği için parçaların zarar görmesinin de önüne geçerek motorun ömrünü uzatır.

  1. Motor Yağ Filtresi

Motor yağının kirli atıklarının motor parçaları arasına girmesini engelleyen bir filtredir. Parçalar çalışırken birbirine sürtünür eğer motor yağı azalırsa bu sürtünme sonucu ortaya çıkan partiküller motor arızasına neden olabilir. Motor yağ filtresinin görevi de bu parçaları bir yere toplayarak onların motor parçaları arasında gezinmesini ya da birikmesini engellemektir.

  1. Hava Filtresi

Motor hava filtresinin iki farklı işlevi vardır. Bunlardan ilki dışarıdan gelen havayı temizlemek ikincisi ise soğutmaktır. Bu sayede motor sağlıklı bir şekilde çalışır.

  1. Polen Filtresi

Polen filtresi ise klimalı araçlarda bulunmaktadır. Polen filtresi diğer adıyla klima filtresi, klima sistemi olan araçlarda dışarıdan gelen havanın otomobil kabininin içine aktarılmadan önce filtrelenmesini sağlayan sistemdir. Karbonlu ve karbonsuz olarak ikiye ayrılmaktadır. Karbonlu olan havanın filtrelenmesi filtrenin üst kısmındaki özel karbon kaplama sayesinde daha etkin bir şekilde yapılır. Klimanın dolaşım sağladığı havayı otomobilin içine almadan önce filtreleme işlemi yapar. Böylece hem klimayı hem de klimayı besleyen motorun ömrünü uzatır. 

  1. Yakıt Filtresi

Yakıt filtresi de periyodik bakımda değişen parçadır. Yakıt deposunun kapağının hemen altında bulunan bu filtre yakıttaki partikülleri süzerek motorun ömrünü uzatır.

Servise mi ihtiyacınız var?